Skip to content
logo
    : waterpolo@i.ua
 
     !!!

 

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
arrow
- () 21-23.04.2023 .     e-mail
09.04.2023
 ska_basey_1.jpg     21 23 2023 , (. , 39 ), - .

- A:  ''" . . – , . , . ij ().

- :  " ", «ϲ-», . . 

: . () , . () , . () , . (1 ) , (1) .

- () .

P.S.    " . . ij" , . - .

( 25.04.2023 )
...
 
European WATER POLO CHAMPIONSHIPS - Men (U 17) 8-14.08.2023 Manisa (TUR)     e-mail
02.04.2023
logolen.gif Գ   (U 17),  8-14 2023 ..  

GROUP - A: Croatia (7), Montenegro (5), Spain (3), Hungary (4)

GROUP - B: Greece (1), Netherlands (8), Serbia (2), Italy (

GROUP - :  France (12), Romania (13), Poland (16), Turkey (9)

GROUP - D:  Georgia (14), Malta (11), Germany (10), Ukraine (15)

- () .

- ().

P.S.  LENA,      ,   . , (24.02.2022 .)

( 14.08.2023 )
...
 
Qualification European WATER POLO CHAMPIONSHIPS - Men \ Women 23-25.06.2023     e-mail
02.04.2023
   logolen.gif    ,   23-25 2023 ..  

  Men

  GROUP - A: Netherlands: Lithuania, Poland, Netherlands, Portugal

 GROUP - B: Malta (Gzira): Bulgaria, Germany, Ukraine, Malta      

 GROUP - : Turkey:   Serbia, Slovakia, Turkey, Great Britain

 GROUP - D: Slovenia (Maribor): Finland, Rumania, Slovenia

 

 Women

 GROUP - A: Bulgaria: Slovakia, Malta, Bulgaria

 GROUP - B: Romania: Romania, Switzerland Turky, Sweden     

 GROUP - : Serbia: Serbia, Ukraine, Czech Republic,  

 GROUP - D: PortugalGermany, Portugal, Finland, Great Britain

-

 , , () 3 - 16 2024 .

P.S.  LENA,      ,   . , (24.02.2022 .).

( 21.06.2023 )
...
 
European WATER POLO CHAMPIONSHIPS - Mens (U 15) 8-16.07.2023 Podgorica (MNE)     e-mail
02.04.2023

logolen.gif   Poggorica (MNE) 8 16 2023 . (U 15).    : 1) Bobrovskyi Yuriy () , 2) Loievskiy Daniel, 3) Dubinskyi Viktor (), 4) Fedyniak Hlib, 5) Horodnyi Yuriy, 6) Hurzan Maksym, 7) Kriuchkov Dmytro, 8) Lazariev Andry, 9) Rychun Oleksandr, 10) Melnikov Ivan 11) Maksiuk Oleksandr, 12) Melnikov Ivan, 13) Paskariuk Mykyta, 14) Andriushenko Danylo, 15) Siliukov Oleh, 16) Tiukin Maksym.

GROUP - A:   Montenegro, Spain,Hungary, Italy

GROUP - B:   Croatia, Greece, Serbia, Turkey

GROUP - :   Bulgaria, Lithuania, Malta, Moldova, 

GROUP - D:   Bosnia & Hertegovina, France, Ireland, Israil, Netherlands                      

GROUP - E:   Georgia, Germany, Switzerland, Ukraine

GROUP - F:   Czech Republic, Poland, Romania, Slovenia

  - ³ ().

Referee: 1) Carmignani Ricardo (ITA), 2) Can Tanik Emin (TUR), 3) Evers Ric (NED), 4) Ercse Norbert (HUN), 5) Vehovek Rok (SLO), 6) Hanrahan Ian (IRL), 7) Makharadze George (UKR),  8) Kikalishvili Irakli (GEO), 9) Melnicov Sergei (MDA), 10) Colominas Juan Carlos (ESP), 11) Dvoracek Karel (CZE), 12) Ercse Norbert (HUN), 13) Butigan Branimir (BiH) 14) Blaskovic Jakov (CRO), 15) Vasileoiou Konstantinos (GRE), 16) Papaurelis Nerius (LTU), 17) Can Tanik Emin (TUR), 18) Gabel Ayal (ISR), 19) Obradovic Boris (MNE), 20) Nestorov Aleksandr (BUL), 21) David Alban (FRA), 22) Wengenroth Petar (SUI), 23) Baidoc Cosmin (ROU), 24) Krol Lukasz (POL).

P.S.  LENA,      ,   . , (24.02.2022 .)

( 17.07.2023 )
...
 
11-13 2023 . Roterdam (NED) Ƴ     e-mail
27.03.2023
fina.jpg      11 13 2023 . (ͳ) 1- .   

 GROUP - A:  Australia, Greece, Netherlands, Hungary.  

 GROUP - B:  Italy, Spain, USA, China.

Referees: Ferrari Alessia (ITA), Schwartz Matan (ISR), Debreceni Nora Nikola (HUN), Schopp Hendrik (GER),  De Jong Peter (NED),  Chatzigoulas  Alexandros (GRE),  Segurana Pau (ESP), Mccal Jennifer (USA).

( 14.04.2023 )
...
 
"NORDIC WATER POLO LEAGUE" 24-25.03.2023     e-mail
23.03.2023

  nordic_2022-23_qv_2.jpg 24 25 2023 ., (),   2- F, ""   "Nordic Water polo League".


 

 

 

 

 

 

GROUP - E  in Novaky (SVK):  Novaky (SVK), SKP Koshyce (SVK), Kometa Brno (CZE), Cetus (FIN).

GROUP - F  in Elektrenai (LTU): Baltic Amadeus Vilnys (LTU )"Dynamo" Lviv (UKR), EVK Zaibas Elektonai (LTU).

GROUP - G  in  ---------------:    Cheltenham SWPC (GBR), Turun Uimarit (FIN), SPIF Stockholm (SWE).

GROUP - H  in  ---------------:   KAZSc Antwerp (BEL), KVIK Kastrup (DEN), Jarfalla Vattenpolo (SWE).

, "Baltic Amadeus" Vilnus "EVK Zebas" Elektronai, :

1) Kostiantyn Nikolskyi (0\0), 2) Maksym Osyka (2\1), 3) Yuriy Mametyev(2\3), 4) Yurii Chyzhuk (1\0), 5) Oleksandr Diadiura (4\2), 6) Roman Gryshchuk (2\0), 7) Danylo Sokolov (3\1), 8) Chinhiz Ahadzhanov (1\0), 9) Yarema Artsyshevsky (0\0), 10) Kostiantyn Alieksieiev (3\2), 11) Maksym Yarmoliuk (1\0), 12) Ihor Kechedzhy (2\1).

',   F , "Nordic Water polo League" : KVP Novaky (SVK), SKP Koshyce (SVK), EVK Zaibas Elektonai (LTU), Cheltenham SWPC (GBR), Turun Uimarit (FIN), KAZSc Antwerp (BEL), KVIK Kastrup (DEN).

( 29.03.2023 )
...
 
...
<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >  >>

47 - 92 1378