Skip to content
logo
    : waterpolo@i.ua
 
, .
,
!!!
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Olympic Games in Paris (France) 28-09.08.2024. Men's.

paris_2024.jpg  () 28 9

Mens:

Gr. - Croatia, USA, Greece, Italy,  Montenegro, Romania

Gr. - :  Australia, Spain, Serbia, Hungary, Japan, France

 

...
 
() 08-10.067.2024 .
 ska_basey_1.jpg     8 10 2024 , , (. , 39 ),   . 

: . () , . () , . () , . (1) .

³ ()
...
 
World Aquatics Wumen`s (U16) Water Polo Championships 28-04.07. 2024 Manisa (TUR)

 fina.jpg     28 4 (), (U 16).

: 1)  Chornenka Anastaiia (Goalkeeper), 2) Mazur Diana, 3) Ovsinska Viktoria, 4) Murzakova Veronika, 5) Strelko Daria, 6) Yevtushenko Melania, 7) Vashenkova Alona, 8) Synytsia Marharyta, 9) Kurmakaieva Alika, 10) Ashanina Yelyzaveta, 11) Rudnyk Viktoria, 12) Vasylchenko Diana, 13) Chentsova Anna (Goalkeeper).

  - () 

  - ()

  -  ()

GROUP - A   Netherland, Thailand

GROUP - B  Canada, Zimbabwe, Greece

GROUP - C  Croatia, Germany, France

GROUP - D  Hungary, South Africa, Kazakhstan

GROUP - E  USA, New Zealand, Serbia   

GROUP - F  Australia, Turkey

GROUP - G  Spain, Ukraine, Malta

GROUP - H  China, Czech Republic,  Italy

 
...
 
. () 27-30.06.2024 .
 ska_basey_1.jpg  27 30 2024 , , . , "" , .

: () , () , () , . () , () (), ³ () , () .

' () .

 

...
 
World Aquatics Mens (U16) Water Polo Championships 18-24.06. 2024 Malta

  fina.jpg  18 24 , (U 16).

: 1) Loievskyi Yurii (), 2) Tiukin Maksym, 3) Siliukov Oleh, 4) Shvedov Maksym, 5) Rychuh Oleksandr, 6) Melnikov Ivan, 7) Maksiuk Oleksandr, 8) Kriuchkov Dmytro, 9) Hurzan Maksym, 10) Horodnyi Yurii, 11) Fedyniak Hlib, 12) Babak Daniil, 13) Bobrovskyi Yurii ().

  - ()

  : (), ()

  - ()

GROUP - A  Serbia, China, Peru, Brazil

GROUP - B  Spain, Bulgaria, Czech Republic, Zimbabwe

GROUP - C  Hungary, Singapur, Germany, Poland

GROUP - D  USA, Israil, New Zealand,  Netherland,     

GROUP - E Italy, Georgia, Mexico, Ukraine,

GROUP - F Montenegro, Slovenia, South Africa, Egypt

GROUP - G Croatia, Canada, Turkey, Australia

GROUP - H Greece, Malta, Kazakhstan, Romania,

  

...
 
Գ 2011 . ( .) 18-22.06.2024 .
 uzhgorod_2023.jpg    18 22  2024 , , 2- , 2011 .. .

  - A   ʲ , , . , . ., . ,  

  -   ij , , 21 , ,  , ""  

  :  

  : 

...
 
Nord Liga 2023\24 6-9.06.24 Stockholm (SWE) Finals
7-9.06.24.jpg       7 9 2024 . () .  Tenerife Echeyde () 13-18 (4-6, 2-4, 5-3, 2-5) , ' ͳ SG Neukolln Berlin 12-10 , . - Tenerife Echeyde (), EVK Zaibas (LTU)

"" : 1) Kostiantyn Nikolsky (), 2) Markiian Len (), 3) Yuriy Mametyev (), 4) Yarema Artsyshevsky (), 5) Oleksandr Diadiura (), 6) Roman Gryshchuk (), 7) Danylo Sokolov (), 8) Chinhiz Ahadzhanov (), 9) Oleh Rudnyk (), 10) Herman Orlov (), 11) Mykhaylo Lisovyi 12) Yurii Chyzhu (), 13) Marko Khytryi ().

- .

 

...
 
. 4- () 31-2.06.2024 .
  ska_basey_1.jpg   31 2 2024 , , (. , 39 ),   . 

:  . () , . () , () .

³ . ()
...
 
2023\24. // 24-26.05.2024 . 5- .
ska_basey_1.jpg     24 26 2024 , , 1-4 5-8 ,

  .  

. () , . () , . () , . () , . () , . () (), . () , . ()

() .  

...
 
.. WATER POLO TOUR SERIES 2023\24\ 10-12.05.2024 Novaky (SVK)

10-13.05.2024_novaky_svk.jpg   (), 10 12 2024 . 5- - "WATER POLO TOUR SERIES 2023/2024" : AJ Strakonice (CZE), "Zaibas" Elektronai (LTU), "Dynamo" Lviv (UKR), Poloniya Bytom (POL), KVP Novaky (SVK), Slovakia.

 "" , : ͳ, , , , , , , ׳ , , , , , , , .
: (,

: (), dz ().

Գ , 14 16 2024. ()

...
 
2023\24. // 25-28.04.2024 . 4- ( A\)

ska_basey_1.jpg  25 28 2024 ,

V- ( \) .  

. () , . () , . () , . () . . ().

() .  

...
 
.. WATER POLO TOUR SERIES 2023\24\ 12-14.04.2024 Gliwice (POL)
 gliwice_12-14.04.2024.jpg   (), 12 14 2024 . 4- - "WATER POLO TOUR SERIES 2023/2024" : AJ Strakonice (CZE), "Zaibas" Elektronai (LTU), "Dynamo" Lviv (UKR), Poloniya Bytom (POL), KVP Novaky (SVK), Slovakia.
...
 
2023\24. // 5-7.04.2024 . . ' I- (Ƴ)
    ' ( ̳), 5 7 2024 . 3-

  :  . () ,  . ()

  ³ () .

 

...
 
ϳ. ³볺 . 30.03.2024.
 
2023\24. // // 28-31.03.2024 ' - ( )
     ' , ( "̳"), 28 31 2024 . 3- .

  : . () , . () , . () , . () . . (), . () .

  - () .  
...
 
. 2024 ( U19) 14-17.03.2024

logolen.gif 14 17 2024 . (U 19), 1 7 2024 . . ().

3- D, .

GROUP - A-Tribenie (BiH): Bosnia and Herzegovina, Czech Republic, Finland, France, Great Britain

GROUP - B- Maribor (SLO): Georgia, Slovenia, Switzerland, Sweden, Turkey

GROUP - - Lodz (POL): Bulgaria, Malta, Poland, Slovakia

GROUP - D- Bucharest (ROU): Cyprus, lithuania,  Netherlands, Ukraine, Romania

- ., (C) ().

: 1) Artsyshevskyy Yarema, 2) Bahrii Mykola, 3) Chernykh Artemii, 4) Chyznuk Yurii, 5) Hupalovskyy Dmytro, 6) Karasov Yehor, 7) Khytryi Marko (), 8) Len Markiian, 9) Levin Kyrylo, 10) Lobodynsky Andrii (), 11) Orlov Herman, 12) Rakitin Denis, 13) Rudnyk Oleg, 14) Sokolov Danylo, 15) Vekliuk Oktavian, 16) Yanglin Mykyta.

Head Coach - Sidorovich Yurii  ( )

Assistant Coach - Zinkevych Igor ("" )

Assistant Coach - Havrylenko Volodymr (  )

 

...
 
Cyprus vs Ukraine | LEN U19 Euro Championships 2024 Qualification Round
 
Ukraine vs Romania | LEN U19 Euro Championships 2024 Qualification Round
Match: Ukraine vs Romania Date: 16 March 2024 Time: 6:30 pm Location: Bucharest (ROU)

 
Ukraine vs Lithuania | LEN U19 Euro Championships 2024 Qualification Round

LEN U19 Euro Championships Season 2024 Qualification Round Group D Match: Ukraine vs Lithuania Date: 15 March 2024 Time: 6:00 pm Location: Bucharest (ROU)

 
Ukraine vs Netherlands | LEN U19 Euro Championships 2024 Qualification Round
 
<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >  >>

1 - 20 1463