У м. Котор з 8-11 вересня прохядять змагання першого кваліфікаційного туру гр-В ліги чемпіонов. У змаганнях приймають участь: 1) CN Posillipo Naples (ITA). 2) Szeged Beton (HUN). 3) BMK Kharkіv (UKR). 4) Panathinaikos Athens (GRE). 5) VK Primorac Kotor (MNE). 6) Montpellier Waterpolo (FRA).
8.09.2011 Results day 1 - Group B in Kotor, Montenegro
17:00 : CN Posillipo Naples (ITA) - Szeged Beton (HUN) 11-11
18:15 : BMK Kharkіv (UKR) – Panathinaikos Athens (GRE) 6-7
20:00 : VK Primorac Kotor (MNE) – Montpellier Waterpolo (FRA) 14-10
9.09.2011 Results day 2 - Group B in Kotor, Montenegro
09:00: Montpellier Waterpolo (FRA) - Panathinaikos Athens (GRE) 9-9
10:30: VK Primorac Kotor (MNE) – CN Posillipo Naples (ITA) 6-12
12:00: Szeged Beton (HUN) – BMK Kharkіv (UKR) 10-7 (2-1; 1-2; 3-0; 4-4)
17:30: CN Posillipo Naples (ITA) – Montpellier Waterpolo (FRA) 10-5
19:00: Szeged Beton (HUN) – Panathinaikos Athes (GRE) 10-7
20:30: VK Primorac Kotor (MNE) – BMK Kharkіv (UKR) 12-8
10.09.2011. Results day 3 -
Group B in Kotor, Montenegro
Szeged Beton (HUN) - Montpellier
Waterpolo (FRA) 13-4
CN Posillipo Naples (ITA) - BMK Kharkiv (UKR) 16-3
VK Primorac Kotor (MNE) - Panathinaikos Athens (GRE) 8-11
11.09.2011 Results day 4 - Group B in Kotor, Montenegro
CN Posillipo (ITA) - Panathinaikos Athens (GRE) 9-4
Montpellier Waterpolo (FRA) - BM Kharkiv (UKR) 12-8
VK Primorac Kotor (MNE) - Szeged Beton (HUN) 9-11
Progress points:
1. CN Posillipo Naples (ITA) 5 - 13 pts * / Szeged Beton (HUN) 5 - 13 pts *
3. Panathinaikos Athens (GRE) 5 - 7 pts *
4. VK Primorac Kotor (MNE) 5 - 6 pts *
5. Montpellier Waterpolo (FRA) 5 - 4 pts +
6. BM Kharkov (UKR) 5 - 0 pts +
* Advance to Champions League qualification round 2
+ Continue in LEN Euro Cup round 2
The final standings from group A are as follows:
1. HAVK Mladost Zagreb (CRO) 6 – 18 pts *
2. CN Marseille (FRA) 5 – 15 pts *
3. CSM DiGi Oradea (ROU) 6 – 12 pts *
4. Red Star Belgrade (SRB) 6 – 9 pts *
5. Dinamo Moscow (RUS) 6 – 6 pts +
6. Schuurman BZC (NED) 6 – 3 pts +
7. Galatasaray Istanbul (TUR) 6 – 0 pts
* Qualified for the Champions League qualification round 2
+ Continue in the LEN Euro Cup round 2
Vice national champions:
Primorje
EB Rijeka - CRO, TEVA-Vasas-UNIQA - HUN, RN Savona - ITA, Vougliameni
NC - GRE, Vojvodina Novi Sad - SRB, Jadran Herceg Novi - MNE, Shturm -
RUS and ASC Duisburg - GRE will join in the qualification round 2.
|