Skip to content
logo
Водне поло в Україні    Наша адреса: waterpoloinfo@i.ua
 І С М
Інноваційні Системи
Менеджменту
www.ism-group.com.ua

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Главная arrow Соревнования arrow Чемпионаты Европы arrow Результати групових ігор (U-16). 12-15.03.2015
Результати групових ігор (U-16). 12-15.03.2015 Версия для печати Отправить на e-mail
18.12.2014

logolen.gif

Всі результати ігор у групах.

Qualification Round \12-15 March 2015\  
 
 
 
 
Group (A) in (Netherland): Greece, Ukraine, Slovenia, Belarus, Netherland, Portugal.
Group (B) in (Austria): Turkey, Georgia, Slovakia, Bulgaria, Austria 
Group (C) in (Poland): Romania, France, Poland, Israel, Czech Republic 
Group (D) in (Malta): Germany, Malta, Great Britain, Switzerland, ​Latvia
 
Белевцов В. (Харків) Судить ігри у групі (В) в Австрії м. Грац.

Початок ігор вказаний за місцевим часом

  LEN Delegate - Mr. Angel Moliner (ESP)

  LEN Referees (А) : Mr. Erkan Türkkan (TUR), Mr. Damien Taylor (GBR), Mr. Jozef Zucha (SVK), Mr. Valery Fogel (ISR), Mr. Gabor Vogel (HUN)

  Gr. A Nijverdal (Netherlands)  Dalagate  Mr. Angel Moliner (ESP)

 12.03.2015

 17:30  Ukraine - Greece  3-20  (0-6, 0-4,2-6, 1-4)

  Delegate - Angel Moliner (ESP)

 Referees:  Erkan Türkkan (TUR) \ Gabor Vogel (HUN)

----------------------------------------------------------

 19:00 Netherlands - Portugal  29-3 ( 6-0, 8-2, 7-1, 8-0)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)

 Referees:  Attilla Ladislau Brosovszki (ROU) \ Mr. Jozef Zucha (SVK)

-----------------------------------------------------------------------

 20:30 Slowenia - Belorus   10-13 (2-3, 3-4,  3-2, 2-4)

 Delegate - Mr. Angel Moliner (ESP)

 Referees:  Mr. Valery Fogel (ISR)\ Mr.Damien Taylor (GBR)

-------------------------------------------------------

 13.03.2015

  17:30  Ukraine Portugal   23-2 (7-0, 6-0, 5-1, 5-1)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)

 Referees:  Damien Taylor (GBR) \ Attilla Ladislau Brosovszki (ROU)

-----------------------------------------------------------

 19:00  Netherlands - Belorus  23-4 (5-0, 7-1, 3-0, 8-3)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)

 Referees:  Colominas Joan Carles (ESP) \ Fogel Valery (ISR)

---------------------------------------------------------------

 20:00  Greece - Slovenia  29-3 (6-1, 7-1, 8-0, 8-1)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)

 Referees:  Erkan Türkkan (TUR) \ Gabor Vogel (HUN)

 ---------------------------------------------------------- -

  14.03.2015

  09:30  Netherlands - Slovenia 21-1 (6-0, 2-0, 6-0, 7-1)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)

 Referees: Attilla Ladislau Brosovszki (ROU) \ Damien Taylor (GBR) 

-------------------------------------------------------------  

 11:00  Portugal - Greece  3-28 (1-7, 0-7, 1-8, 1-6)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)  

 Referees:  Fogel Valery (ISR) \ Gabor Vogel (HUN)

-----------------------------------------------------------

 12:30   Ukraine - Belorus 16-4 (5-0, 3-0, 6-0, 2-4)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)  

 Referees: Colominas Joan Carles (ESP) \ Erkan Türkkan (TUR)

----------------------------------------------------------

 14.03.2015

 17:30  Slowenia- Portugal 9-7 (2-3, 1-2, 2-1, 4-1)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)    

 Referees: Colominas Joan Carles (ESP) \ Fogel Valery (ISR)  

-------------------------------------------------------------

 19:00  Netherlands - Ukraine 10-11 (3-4, 1-1, 3-4, 3-2)

 Delegate - Angel Moliner (ESP) 

 Referees: Erkan Türkkan (TUR) \ Gabor Vogel (HUN)

------------------------------------------------------

  20:30  Greece - Belorus 21-4 (5-2, 7-1, 4-0, 5-0)

  Delegate - Angel Moliner (ESP)

  Referees: Attilla Ladislau Brosovszki (ROU) \ Damien Taylor (GBR) 

----------------------------------------------------------

  15.03.2015

  09:30   Ukraine - Slovenia 15-6 (3-1, 1-1, 7-2, 4-2)

 Delegate - Angel Moliner (ESP) 

 Referees:  Fogel Valery (ISR) \ Erkan Türkkan (TUR)

---------------------------------------------------------

  11:00  Portugal - Belorus 6-15 (0-5, 2-4, 2-5, 2-1)

  Delegate - Angel Moliner (ESP)   

   Referees:  Damien Taylor (GBR)  \ Gabor Vogel (HUN) 

------------------------------------------------------

  12:30   Netherlands - Greece 10-18 (2-4, 3-4, 2-4, 3-6)

 Delegate - Angel Moliner (ESP)  

 Referees: Attilla Ladislau Brosovszki (ROU) \ Colominas Joan Carles (ESP)

 

Final position of teams  15.03.2015. Nijverdal (Niderland)

 Flag  Teams G
W D
L P Difference places
  Greece 5
5
0
0
15
116-23
1
  Ukraine 5
4
0
1
12
68-42
2

Netherlands 5
3
0
2
9
98-37
3
  Belorus 5
2
0
3
6
40-76
4
  Slovenia 5
1
0
4
3
29-85
5
  Portugal 5
0
0
5
0
21-104
6

  Group (B) Grac (Austria) 

  12.03.2015  

 17:00  Turkey - Georgia  18-9 (6-2, 4-3, 2-2, 6-2)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)

 Referees: A. LAginja (SLO) \ A.De Raffaele (MLT) 

--------------------------------------------------

 18:30  Austria - Moldova 9-9 (3-1, 0-2, 1-2, 5-4)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)

 Referees: V. Byelyevtsov (UKR) \ M. Castrilli (SUI)

-------------------------------------------------------

 20:00  Slovakia - Bulgaria 27-3 (6-1, 6-2, 7-0, 8-0)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)

 Referees:  F. Blanchard (FRA) \ M. Michalak (POL)

---------------------------------------------------------

  13.03.2015

 09:30  Austria - Bulgaria 9-5 (1-1, 3-1, 4-2, 1-1)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)  

 Referees:  A.De Raffaele (MLT) \ M. Michalak (POL)

 -------------------------------------------------------

 11:00  Georgia - Moldova  11-5 (5-1, 1-2, 3-2, 2-0)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)  

 Referees:  F. Blanchard (FRA) \ V. Byelyevtsov (UKR)

-------------------------------------------------------

 12:30  Turkey - Slovakia  12-13 (4-3, 2-5, 3-1, 3-4)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)  

 Referees:  A. LAginja (SLO) \  M. Castrilli (SUI)

-------------------------------------------------------

 17:00  Moldova - Bulgaria  13-8 (1-1, 3-1, 2-3, 7-3)

 Referees:  V. Byelyevtsov (UKR) \ A. LAginja (SLO)

--------------------------------------------------------

 18:30  Austria - Turkey 2-20 (0-8, 0-4, 2-5, 0-3)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)  

 Referees:  M. Castrilli (SUI) \ M. Michalak (POL)

-------------------------------------------------------

 20:00  Georgia - Slovakia 7-13 (1-2, 1-4, 3-4, 2-3)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)  

 Referees:  A.De Raffaele (MLT) / F. Blanchard (FRA)

---------------------------------------------------------

 14.03.2015

 17:00  Slovakia - Moldava 16-8 (3-0, 2-2, 5-3, 6-3)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)  

 Referees:  V. Byelyevtsov (UKR) \ M. Michalak (POL)

---------------------------------------------------

 18:30  Austria - Georgia 4-15 (0-3, 1-3, 2-6, 1-3)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)

 Referees:  A. LAginja (SLO) \ F. Blanchard (FRA)

----------------------------------------------------

 20:00  Turkey - Bulgaria 24-2 (8-0, 2-2, 8-0, 6-0)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)

 Referees:  A.De Raffaele (MLT) / M. Castrilli (SUI)

-----------------------------------------------------

 15.03.2015

 09:00  Georgia - Bulgaria 18-6 (5-3, 4-0, 4-0, 5-3)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO) 

 Referees:  A. LAginja (SLO) \ M. Michalak (POL)

-----------------------------------------------------

 11:00  Turkey - Moldava 25-8 (7-2, 5-4, 9-0, 4-2)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)  

 Referees:  M. Castrilli (SUI) \ F. Blanchard (FRA)

--------------------------------------------------------------

 12:30  Austria - Slowakia  4-23 (0-6, 0-5, 1-7, 3-5)

 Delegate - Milivoj Bebic (CRO)  

 Referees:  A.De Raffaele (MLT) \ V. Byelyevtsov (UKR)

 

Position of teams 15/03/2015/  Gr. B Grac (Austria)    

 Flag  Teams G
W D
L P Difference places
  Slowakia  5 5
0
0
15
92-34
1
  Turkey  5 4
0
1
12
99-34
2

Georgia  5 3
0
2
9
60-46
3
  Moldava  5 2
0
3
6
43-69
4
  Austria  5 1
0
4
3
28-72
5
  Bulgaria  5 0
0
5
0
24-91
6
 

 Group (C)  Szczecin (Poland)  

  12.03.2015

 17:00  Czech Republic - Romania 1-28 ( 0-3, 0-9, 1-7, 0-9)

 Delegate - Stefan BOTTLIK (SVK) 

 Referees: Siarow Constantin (BLR) \ Santos Luis (POR)

---------------------------------------------------------

 18:30  France - Poland  17-3 ( 3-1, 1-0, 6-0, 7-2)

 Delegate - Stefan BOTTLIK (SVK) 

 Referees: Haentschel  Gernot (GER) \ Colombo Raffaele (ITA)

-----------------------------------------------------------

  13.03.2015

 17:00   Romania - Israel 15-1 ( 3-1, 4-0, 5-0, 3-0)

  Delegate - Stefan BOTTLIK (SVK) 

  Referees: Haentschel  Gernot (GER) \ Siarow Constantin (BLR)

------------------------------------------------------------

 18:30  Czech Republic - Poland 4-14 ( 1-3, 1-4,  1-3, 1-4)

  Delegate - Stefan BOTTLIK (SVK) 

  Referees:  Santos Luis (POR) \ Santos Luis 

 -----------------------------------------------------------

 14.03.2015

 10:30  Czech Republic - Israel 4-11 ( 2-2, 0-2, 1-4, 1-3)

  Delegate - Stefan Botlik (SVK)

  Referees: Siarow Constantin (BLR) \  Donev Jordan (BUL)

---------------------------------------------------------- 

 11:30  Romania - France 6-8 (1-2, 2-1, 0-3, 3-2)

  Delegate - Stefan Botlik (SVK)

  Referees: Colombo Raffaele (ITA) \ Santos Luis (POR)

---------------------------------------------------------

 17:30  France - Israel 18-8 (4-2, 6-2, 5-2, 3-2)

  Delegate - Stefan Botlik (SVK)

  Referees: Haentschel  Gernot (GER) \ Donev Jordan (BUL)

----------------------------------------------------------

 19:00  Romania - Poland 11-5 (2-1, 3-0, 3-1, 3-3)

 Delegate - Stefan Botlik (SVK)

 Referees: Siarow Constantin (BLR) \ Colombo Raffaele (ITA) 

 ---------------------------------------------------

  15.03.2015

  09:30  Czech Republic - France 4-26 (0-6, 0-4, 1-6, 3-10)

 Delegate - Stefan Botlik (SVK)

 Referees: Haentschel  Gernot (GER)  \ Donev Jordan (BUL)

--------------------------------------------------------------

  11:00  Israel - Poland 11-12 (1-4, 4-2, 3-3, 3-3)

 Delegate - Stefan Botlik (SVK)

 Referees: Colombo Raffaele (ITA) \ Santos Luis (POR)

 

Position of teams 15/03/2015/   Szczecin (Poland) 

 Flag  Teams G
W D
L P Difference places
   France 4
4
0
0 12
69-21
1
  Romania 4
3
0
1
9
60-15
2

Poland 4
2
0
2
6
34-43
3
  Israel
4
1
0
3
6
31-49
4
  Czech Republic 4 0
0
4
0
13-79
5
 

 Group (D) in (Malta) 

 12.03.2015

 17:00  Germany - England  19-7 (5-2, 2-2, 8-3, 4-0)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)

 Referees:  Mr. Sanadze Irakli (GEO) \ 

----------------------------------------------------

 18:30  Malta- Latvia  51-0 (11-0, 13-0, 14-0, 13,0)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)

 Referees:  Mr. Melnikov S. (MLD) \

----------------------------------------

  13.03.2015

 09:00  Latvia- England  0-53 (0-17, 0-13, 0-11, 0-12)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)  

  Referees:  Melnikov S. (MLD) 

------------------------------------------------------------

 10:15  Malta- Switzerland

 17:00  Germany - Latvia 67-2 (17-2, 16-0,  22-0, 13-0)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)

 Referees:  Sanadze Irakli (GEO) \ 

----------------------------------------------------------

 18:15  England - Switzerland 12-1 (2-0, 1-0, 4-1, 5-0)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)

 Referees:  Melnikov S. (MLD) \ ACHLADIOTIS Spyridon (GRE)

----------------------------------------------------------

 14.03.2015

 17:00  Germany - Switzerland 28-2 (7-2, 9-0, 5-0, 7-0)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)

 Referees:  Sanadze Irakli (GEO)

----------------------------------------------------------

 18:!5  England - Malta   6-7 (3-2, 1-2, 1-3, 1-0)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)

 Referees:  Van Der Loo Peter (NED)

 ----------------------------------------------

 15.03.2015

 10:00 Switzerland - Latvia  40-1 (9-0, 6-1, 12-0, 13-0)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)  

 Referees: ACHLADIOTIS Spyridon (GRE)

-----------------------------------------------------------------

 11:!5  Malta - Germany  6-22 (1-2, 1-7, 0-6, 4-7)

 Delegate - Gianni Lonzi (ITA)  

 Referees:  Melnikov S. (MLD)

 

  Position of teams 15/03/2015/  (Malta)

 Flag  Teams G
W D
L P Difference places
  Germany 4
4 0 0 12 136-17
1
  Malta 4
3 0
1
9 84-32
2

England 4
2
0
2
6 78-27
3
  Switzerland 4
1 0
3
3 47-61
4
  Latvia
4
0
0
4
0 2-211
5
Последнее обновление ( 23.05.2015 )